Pogoda na Dominikanie – Obalamy mity

W Dominikanie nie ma pory deszczowej!

 

Tym zdaniem chciałbym zacząć ten tekst, gdyż praktycznie codziennie musimy odpowiadać na takie pytania w mailach od Turystów. Nie wiem jaki cel przyświeca osobom, które piszą w sieci o rzekomej porze deszczowej w Dominikanie, ale na pewno mijają się one z prawdą. Podejrzewam, że te osoby nigdy nie były na Hispanioli w miesiącach tzw. “pory deszczowej”  i swoją wiedzę opierają na podręcznikach z geografii lub z podróży do Azji Południowo-wschodniej.

 

Otóż Republika Dominikany leży geograficznie w strefie klimatu zwrotnikowego (typ morski, czyli wilgotny), ale klimatycznie zaliczana jest do klimatu równikowego. W tej strefie geograficznej nie nazywa się pór zima/lato ,a porą suchą/deszczową. Jest to terminologia geograficzna, ale nie jest to pora deszczowa znana z Azji Południowo-wschodniej. Tutaj deszcz nie pada 2-3 miesiące codziennie.

Tzw. „pora deszczowa” w Dominikanie charakteryzuje się tym,ze jest 4-5 stopni więcej niż w porze suchej (32-33°C  w lecie i 27-28°C  w zimie) , przez co jest trochę bardziej wilgotno, jednak jest to o wiele przyjemniejsza aura, niż ponad 40-stopniowe upały w Turcji czy na Krecie.

Wspaniałe jest to ,że temperatura powietrza przez cały rok jest bardzo przewidywalna. Gdyż występują bardzo małe amplitudy powietrza, zarówno między latem i zimą, jak i między nocą a dniem.

Co do opadów to nie ma reguły. Przykładowo w lutym 2017  opadów było więcej niż w tzw. porze deszczowej (lato 2016), a październik 2015 (rzekomo najgorszy miesiąc na podróż) charakteryzował się jednym faktycznym dniem deszczowym.

Osoby, które liczą, że niebo będzie cały czas bezchmurne, muszą trochę zmienić swój punkt widzenia na tropiki. Jeśli chce się podziwiać piękną, bujną roślinność, to co jakiś czas musi spaść deszcz oraz wystąpić zachmurzenie. Ale reguła jest taka – krótkie intensywne opady deszczu (najczęściej z jednej chmury) i znowu słońce.
Poza tym jesteśmy w regionie oceaniczno-morskim. I tak jak w górach, pogoda się szybko zmienia. Więc zachmurzone niebo rano, to nie jest oznaka ,że tak będzie cały dzień,bo za chwilę wychodzi słońce.

 

Kolejną ciekawą regułą jest sytuacja,że prognozach pogody prawie codziennie informują o opadach na następne dni. Jest to za każdym razem dla nas zastanawiające, gdyż nie ma to nic wspólnego z rzeczywistością. Sami Turyści po przylocie i kilku dniach spędzonych na wyspie mówią “a w prognozie pokazywali codziennie deszcze i tak się martwiliśmy, a tu cały czas słońce”).

 

Kolejny argument – dwa czartery z Polski tygodniowo w „porze deszczowej”? Czy w biurach podróży takich jak TUI czy Itaka pracują nowicjusze, którzy by się narażali na negatywne opinie Klientów, że nie ma sensu lecieć w ten region świata, gdyż tam pada cały czas deszcz?! Zaraz byłaby wrzawa w internecie i olbrzymie problemy ze sprzedażą oferty. W miesiącach letnich hotele są pełne Turystów z całego świata. Dla Polaków to jest nowość latać w tropik w lecie, dlatego że dopiero stajemy się bogatym społeczeństwem, stąd jeszcze parę lat temu woleliśmy latać w lecie bliżej (taniej) niż do Dominikany. I to jest główny powód dlaczego nie było tylu polskich Turystów w “porze deszczowej”, a nie faktyczna aura. Po prostu biura podróży uważały, że nie jesteśmy jeszcze na tyle zamożni, aby udało się w lecie sprzedawać Dominikanę.

 

Oczywiście może się zdarzyć sytuacja, że przylecą Państwo do Dominikany i zastaną 4 pochmurne dni z rzędu. Jednak jest to bardzo rzadkie zjawisko. Dlatego możemy przyjąć powyższy tekst jako regułę.

 

Często również pytają Państwo o huragany. I tu kolejne zaskoczenie 😉

Huragany nie przechodzą co roku przez Hispaniolę. Wrzesień i październik to miesiące kiedy powstają takie zjawiska atmosferyczne na Atlantyku, ale szansa że przejdą akurat przez tą konkretną wyspę są małe.

Ostatni huragan nawiedził Dominikanę w … 1998 roku (Huragan Georges). W 2016 roku w sąsiednie Haiti uderzył Huragan Matthew. Rok 2017 byl wyjatkowo pechowy. W niedalekiej odległości od Dominikany przeszły dwa huragany, jednak tak naprawdę zarówno Irma jak i Maria nie uderzyły bezpośrednio w ten kraj. Trzeba mieć świadomość, ze to zjawisko atmosferyczne jest niszczycielskie, jednak nie jest tak niebezpieczne jak tornado czy trzęsienie ziemi. Tak naprawdę niszczycielskie jest samo „oko” huraganu, czyli kula o średnicy ok. 50 km, zatem patrząc na cały obszar Atlantyku jest to dość mała powierzchnia. Nawet będąc w hotelu w samym środku huraganu nic nam się nie stanie, jeśli zachowany zasady bezpieczeństwa, gdyż żaden tropikalny wiatr nie jest w stanie „przesunąć” budynków o konstrukcji z żelbetu. Owszem infrastruktura i roślinność w około będą zniszczone, ale konstrukcja budynków z tego materiału nie. Zatem trzeba mieć świadomość, ze takie zjawisko może wystąpić w tym okresie, jednak nie jest ono corocznie cykliczne w dokładnie tym samym miejscu.

Poza tym Dominikana to już nie jest „kraj trzeciego świata”, jak się wielu wydaje. Służby ratunkowe są dobrze wyposażone, hotele i wiele obiektów posiada schrony, systemy informacyjne działają sprawnie, a ludność jest dostatecznie przeszkolona na wypadek anomalii pogodowych.

 

Na koniec krotka ściągawka jakiej pogody mogą się Państwo spodziewać w poszczególnych miesiącach.

 

Pogoda w styczniu w Dominikanie

Temperatura w dzień 27-30°C

Temperatura w nocy 20-23°C

Jest bardzo przyjemnie. Nie ma dokuczliwych upałów, a wieczorem nawet można założyć ubranie z długim rękawem. Opady są rzadkie.

 

Pogoda w lutym w Dominikanie

Temperatura w dzień 27-30°C

Temperatura w nocy 20-22°C

Pogoda praktycznie taka sama jak w styczniu.

 

Pogoda w marcu w Dominikanie

Temperatura w dzień 27-30°C

Temperatura w nocy 21-23°C

Powoli odczuwa się, że jest bliżej lata. W ostatnich latach w marcu pogoda jest piękna. Bardzo dużo słońca i mało opadów.

 

Pogoda w kwietniu w Dominikanie

Temperatura w dzień 28-31°C

Temperatura w nocy 22-24°C

Kolejny miesiąc z piękną pogodą, jednak zdarza się już powoli odczuwać wyższe temperatury.

 

Pogoda w maju w Dominikanie

Temperatura w dzień 28-32°C

Temperatura w nocy 22-25°C

W Dominikanie wiosna nie występuje. 🙂  Jest już cieplej, a przez to trochę bardziej parno. Na plaży wiatr idealnie koi poczucie gorąca.

 

Pogoda w czerwcu w Dominikanie

Temperatura w dzień 29-32°C

Temperatura w nocy 23-25°C

Czas z najwyższymi temperaturami, jednak nie są to straszne upały znane z południa Europy. Wilgotność trochę daje się we znaki, jednak na plaży wiatr znad oceanu lub morza łagodzi te odczucia.

 

Pogoda w lipcu i sierpniu w Dominikanie

Temperatura w dzień 30-33°C

Temperatura w nocy 23-25°C

Dwa najcieplejsze miesiące w roku.

 

Pogoda we wrześniu w Dominikanie

Temperatura w dzień 30-33°C

Temperatura w nocy 22-24°C

Wciąż odczuwa się jeszcze wilgotność, jednak im bliżej końca miesiąca tym temperatura jest przyjemniejsza.

 

Pogoda w październiku w Dominikanie

Temperatura w dzień 29-32°C

Temperatura w nocy 22-24°C

Najgorętsze miesiące poza nami. Bardzo przyjemny okres z dużą ilością słońca, a na plażach dużo wolnego miejsca, gdyż ten miesiąc jest w tzw. “niskim sezonie”

 

Pogoda w listopadzie w Dominikanie

Temperatura w dzień 28-31°C

Temperatura w nocy 21-23°C

W ostatnich latach w listopadzie troszkę częściej pada deszcz niż w innych miesiącach, jednak są to krótkotrwałe, intensywne opady, będące chwilowym ukojeniem od słońca.

 

Pogoda w grudniu w Dominikanie

Temperatura w dzień 27-30°C

Temperatura w nocy 21-23°C

Pierwsza polowa grudnia jest jeszcze kontynuacją listopada, natomiast im bliżej Świąt Bożego Narodzenia, tym opady występują jeszcze rzadziej.

 

Po przekroju całego roku, widzicie dlaczego Dominikana nazywana jest „krajem wiecznego lata” 😉

Stąd jak zadacie pytanie „Kiedy najlepiej lecieć na Dominikanę?” – odpowiedz brzmi „ZAWSZE”!

Michał Pyszniak

właściciel Rico Travel

 

P.S.

Tekst powstał na przykładzie regionów Punta Cana/Bayahibe/La Romana, gdyż to właśnie w te miejsca przylatuje najwięcej Turystów. W regionie Puerto Plata opady są odrobinę częstsze ze względu na bliskość pasma górskiego Kordyliery Północnej.